Wachlarzowy Biznes

2019-07-08-18-10-19

Drogie kobiety, jeśli chcemy dodać sobie uroku w te gorące, letnie dni to do naszej garderoby powinnyśmy dodać wachlarz, tak jak to robią Hiszpanki. Niedawno byłam gościem na weselu w Hiszpanii i ze zdziwieniem stwierdziłam, że wachlarz nie wyszedł z mody, tylko jest pięknym dodatkiem do kobiecych sukienek. Przed wyjściem z domu na uroczystość, mama mojego partnera wcisnęła mi na siłę do ręki jeden z nich, mówiąc „Masz, przyda się. Na weselu w Walencji musisz mieć wachlarz„. Chciałam zaprotestować, ale w zamian zaproponowała mi słomiany kapelusz, więc wybrałam pierwszą opcję. Podziękowałam jej już po godzinie, bo przy tych temperaturach na zewnątrz naprawdę miło było poczuć jakiś ruch powietrza. Co więcej, wachlarz dodał uroku, całemu stroju weselnemu. Pozostałe kobiety bardzo zalotnie machały nim na różne strony podczas rozmów czy tańca, czasem miałam wrażenie, że tu chodziło już tylko i wyłącznie o kokietowanie 😉 W dawnych czasach po ruchach wachlarzem można było poznać czy mamy do czynienia z księżniczką, hrabiną, mieszczanką czy wiejską dziewczyną.

Wachlarzowy biznes istnieje na hiszpańskim rynku już ponad 300 lat i wedle opinii najlepsze zakłady rzemieślnicze pochodziły właśnie z Walencji, a nie z południa Hiszpanii, z Andaluzji, gdzie kojarzy się on z tancerkami flamenco.

2019-07-03-00-12-59

Projekt i wykonanie Abanicos Vivenca

Zupełnie przypadkiem trafiłam na jeden z rodzinnych zakładów w Walencji, przy Placu Lope Vega, w historycznej dzielnicy Barrio del Carmen. Już na samej wystawie sklepowej widać było, że mamy do czynienia rzemieślniczym i oryginalnym warsztatem. Nie pomyliłam się. Wnętrze wypełnione było różnokolorowymi wachlarzami rozstawionymi w towarzystwie porcelanowych figurek kobiet w tradycyjnych, walenckich strojach: Las Falleras. Miejsce z historią, która rozpoczęła się już 1910 roku od założenia zakładu przez dziadka obecnego właściciela. Pojawił się zaraz potem jak zapytałam sprzedawczyni czy mogę zrobić parę zdjęć.  Trochę nieufnie zaczął mi opowiadać o wachlarzach, po czym po 5 minutach zaprosił mnie na tył sklepu, do swojej pracowni, gdzie mogłam się przyjrzeć jak pracuje.  Rozmawiałam w końcu z prawdziwym artystą, który swojego fachu nauczył się od swojego ojca i dziadka. Dba o to, żeby styl został utrzymany i był jednocześnie klasyczny i niepowtarzalny. Rozłożył cały „proces produkcji” na mniejsze części i dopiero zdałam sobie sprawę jaki jest on czasochłonny. Wizja, projekt, zamówienia materiałów od innych artystów, montaż, malowanie, dbałość o szczegóły wykonania.

20190708_175336Artysta i właściciel warsztatu
2019-07-03-00-01-40Artysta i właściciel warsztatu
2019-07-03-00-04-08Artysta i właściciel warsztatu
2019-07-03-00-04-24Artysta i właściciel warsztatu
2019-07-03-00-05-04Artysta i właściciel warsztatu
2019-07-03-00-06-36 Artysta i właściciel warsztatu
2019-07-03-00-07-02Artysta i właściciel warsztatu

Efekty są czarujące, a wachlarze wystawione na sprzedaż wyglądają jak małe arcydzieła sztuki. Oprócz praktycznych, wachlarze spełnią też funkcje dekoracyjne, chociażby do sukni Las Falleras, które przebierają się w stroje z epoki na Święto Ognia Las Fallas. W między czasie właściciel zdradził mi kilka sekretów i ciekawostek o samych wachlarzach. Kobiety mogły za ich pośrednictwem wysyłać swoim adoratorom wiadomości, w zależności od tego jak go trzymały lub jak się wachlowały:

  •  Jeśli zawieszały wachlarz na prawym ręku, oznaczało to, że szukają narzeczonego, a jak na lewym to, że mają już chłopaka.
  • Jeśli zakrywały słońce wachlarzem, to nie sugerowało, że jest im gorąco tylko dawały znać mężczyźnie, że jest brzydki i nie podoba się im, natomiast jeśli pozwalały, żeby wachlarz wypadł im gwałtownie z ręki to było jednoznaczne, ze stwierdzeniem ” Jestem Twoja”.
  • Jeśli miały ochotę na pocałunek to zwyczajnie przykładały wachlarz do ust, a jeśli zbliżały go do serce to oznaczało, że „Kocham Ciebie i cierpię”.
  • Jeśli uznały, że coś nie ma sensu i lepiej to zostawić to wachlowały się bardzo powoli, natomiast jeśli chciały powiedzieć mężczyźnie, że go bardzo kochają to wachlowały się bardzo energicznie.

Nie sadzę, żeby te sygnały były jednoznaczne dla mężczyzny, możliwe, że nie jedna zakończyła wieczór ze złamanym sercem, bo dynamiczne wachlowanie Panowie  interpretowali  wyłącznie jako „Bardzo mi gorąco”. Jak to właśnie rozumiemy w dzisiejszych czasach.

2019-07-03-00-08-26Projekt i wykonanie Abanicos Vivenca
2019-07-03-00-09-23Projekt i wykonanie Abanicos Vivenca
2019-07-03-00-10-28Projekt i wykonanie Abanicos Vivenca
2019-07-03-00-15-25Projekt i wykonanie Abanicos Vivenca
2019-07-03-00-17-42Projekt i wykonanie Abanicos Vivenca
2019-07-03-00-19-48Projekt i wykonanie Abanicos Vivenca

 

Jeśli chcecie kupić coś wyjątkowego w Walencji, dla siebie lub na prezent dla mamy, babci, koniecznie zajrzyjcie do Abanicos Vivenca. Poczujecie hiszpański, walencki klimat i poznacie ludzi z pasją, kreatywnych. Maja naprawdę szeroki Wachlarz Wyboru. Każdy znajdzie swój wyjątkowy egzemplarz. Przed następnym hiszpańskim weselem wybiorę się na pewno do nich na zakupy.

Oby biznes rozwijał się kolejne 100 lat 🙂

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.